03/02/2023 19:38:54 الاخبار العالمیه

گزارش«وال استریت ژورنال» از اختلاف‌نظر اروپا و آمریکا درباره تحولات هسته‌ای ایران

Alternate Text


گزارش«وال استریت ژورنال» از اختلاف‌نظر اروپا و آمریکا درباره تحولات هسته‌ای ایران اخیرا تهدیدهای فرماندهان سپاه پاسداران ایران علیه منطقه و جهان تشدید شده و در پی پشتیبانی نظامی رژیم جمهوری اسلامی از روسیه در تهاجم به اوکراین، خطر تسلیحات پهپادی و موشکی ایران به قلمرو شرقی ناتو رسیده است


                    Font Size
روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، در گزارشی از دو دستگی و اختلاف‌نظر بین دولت‌های اروپایی و ایالات متحده آمریکا درباره نوع واکنش به غنی‌سازی سطح بالای اورانیوم در ایران خبر داد.

بر اساس گزارش روز پنج‌شنبه 11 اسفند، روزنامه وال استریت ژورنال، دیپلمات‌های اروپایی اقدامات ایران را عامل مرگ توافق 2015 می‌دانند.

«وال استریت ژورنال» همچنین نوشته است که کشورهای اروپایی خواهان آن هستند که ایران در نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسما محکوم شود و بر این باورند که دولت آمریکا به ریاست بایدن در خلاء تصمیم‌گیری قرار گرفته و نه خواهان پایان دادن به توافق هسته‌ای 2015 «برجام» و نه احیای آن است.

این روزنامه آمریکایی همچنین از تلاش آمریکا برای دسترسی به گزارش شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از محکوم کردن اقدام ایران در غنی‌سازی نزدیک به مرز 90 درصدی، خبر داده است.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که در روزهای گذشته با انتشار برخی جزئیات گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ذرات اورانیوم غنی‌سازی شده 83.7 درصدی در سایت هسته‌ای «فردو»، پنتاگون نیز هشدار داد که ایران فقط 12 روز با تکمیل سوخت لازم برای ساخت بمب اتمی فاصله دارد.

با این وجود، بنا به گزارش وال استریت ژورنال، در حالی که بریتانیا، فرانسه و آلمان از یک مجازات عمومی برای رژیم تهران حمایت می‌کنند، دولت بایدن کماکان تمایلی به انجام این کار نداشته و به‌دنبال گفتگو با رژیم جمهوری اسلامی است.

گزارش‌ها حاکی از این است که دیپلمات‌های اروپایی به‌دلیل این نقض فاحش تعهدات برجامی از سوی ایران که پیشتر نیز اعلام شده بود هیچ توجیه غیرنظامی ندارد، خواهان اعلام مرگ برجام هستند.

این نخستین بار نیست که اخباری مبنی بر تلاش ایالات متحده برای مماشات با جمهوری اسلامی منتشر می‌شود. پیشتر، روزنامه بریتانیایی «تلگراف» در گزارشی نوشته بود که برخی از دیپلمات‌های دولت جو بایدن بر دولت بریتانیا فشار می‌آورند تا به‌رغم حمایت وزارت کشور بریتانیا از قرار گرفتن سپاه پاسداران ایران در لیست سازمان‌های تروریستی، این‌کار صورت نگیرد.

همزمان، مقامات اسرائیلی اعلام کرده‌اند که غنی‌سازی در سطح ساخت سلاح یک خط قرمز است و تاکنون بارها نخست‌وزیر و وزرای خارجه و دفاع این کشور، از لزوم یک گزینه نظامی معتبر برای بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای، صحبت به میان آورده‌اند.

چهارشنبه 10 اسفند، «آکسیوس» اعلام کرد که دو مقام ارشد اسرائیلی در گفت‌وگو با مقامات آمریکایی به واشینگتن دی‌سی سفر خواهند کرد. پیشتر نیز وزیر خارجه اسرائیل، ایلی کوهن حین سفر به برلین گفته بود که در ملاقات با آنالنا بربوک، همتای آلمانی خود، موضوع قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی را مطرح خواهد کرد.

گفت‌وگوها در میان مقامات ارشد دولت‌های غربی و اسرائیل در حالی ادامه می‌یابد که به گفته تحلیلگران، از دیگر سو همکاری دوجانبه نظامی و فنی ایران با روسیه، به‌طور فزاینده‌ای گسترش یافته و امکان پیشرفت بی‌سابقه‌ای را به ایران در برنامه هسته‌ای خود داده است.

همزمان با این پیشرفت نگران‌کننده، مقامات سپاه تاکنون چند بار اروپا و آمریکا را تهدید کرده‌اند. پیشتر امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران و پس از او حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران در مصاحبه‌هایی تلویزیونی از توان ایران برای افزایش برد موشک‌هایش به 2000 کیلومتر خبر داده و در اظهارات تهدیدآمیزی تصریح کرده‌‌اند که تاکنون به «احترام اروپا» این اقدام انجام نشده، و امیدوارند که اروپا «احترام خودش را نگه دارد.»