03/02/2023 19:41:34 الاخبار العالمیه

آمریکا 2 شرکت ایرانی و ده‌ها کشتی و شرکت بین‌المللی عامل قاچاق نفت ایران را تحریم کرد

Alternate Text


آمریکا 2 شرکت ایرانی و ده‌ها کشتی و شرکت بین‌المللی عامل قاچاق نفت ایران را تحریم کرد تحریم‌های غربی علیه افراد و نهادهای ایرانی یا افراد و نهادهای وابسته به رژیم جمهوری اسلامی به‌دلیل نقش آنها در دور زدن تحریم‌ها، نقض گسترده حقوق بشر و پشتیبانی نظامی از روسیه در تهاجم به اوکراین تشدید می‌شود


                    وب‌سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا از اعمال تحریم‌های جدیدی علیه شركت‌های حمل و نقل و پتروشیمی ایرانی یا شرکت‌های مرتبط با رژیم ایران، از جمله دو شركت حمل و نقل مستقر در چین، خبر داد.

بر اساس این گزارش، پنج‌شنبه 11 اسفند، دولت آمریکا، همزمان اعضای یک باند مواد مخدر مکزیکی و 20 کشتی مرتبط با شرکت‌های چینی، ویتنامی و یک شرکت سوئدی مستقر در امارات متحده عربی که با ایران در ارتباط بودند را هدف تحریم قرار داده است.

شرکت پتروشیمی بوشهر، واقع در خیابان ستارخان تهران، شرکت پتروشیمی شیراز، واقع در شیراز در استان فارس، دو شرکت پتروشیمی ایرانی هستند که روز پنج‌شنبه به لیست تحریم‌های ایالات متحده اضافه شده‌اند.

این تحریم‌ها در راستای تحریم‌های نفتی ایران و به‌دلیل نقش داشتن این نهادها در قاچاق نفت تحریم شده ایران است که حکومت جمهوری اسلامی درآمد ناشی از آن را صرف اقدامات بی‌ثبات کردن خود در منطقه و جهان و به‌ویژه اخیرا علیه اروپا به‌کار می‌گیرد.

در ماه‌های گذشته تحریم‌های بیشتری علیه مقامات و نهادهای رژیم جمهوری اسلامی به‌دلیل دور زدن تحریم‌های نفتی، نقض حقوق بشر و سرکوب معترضان ضدحکومتی و همچنین در پی همکاری تهران با مسکو از طریق ارسال پهپادهای انفجاری ساخت این کشور برای استفاده روسیه در تهاجم علیه زیرساخت‌های شهری و غیرنظامی اوکراین وضع شده است.

پیشتر وزارت خزانه‌داری آمریکا 9 شرکت را به‌دلیل نقش آنها در تولید، فروش و انتقال صدها میلیون دلار مواد پتروشیمی و نفتی ایران به خریدارانی در آسیا، تحریم کرده و در لیست سیاه قرار داد.

وب‌سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا، پنج‌شنبه 20 بهمن ضمن اعلام این خبر نوشته بود که 6 شرکت از این 9 نهاد تحریم شده در ایران مستقر هستند و سه شرکت دیگر را نیز در مالزی و سنگاپور هدف تحریم‌های خود قرار داد.